Logo

Bookmark and Share


092818_YKPT_B8.pdf



8B Vermillion Plain Talk OPEN CLASS JUNIOR JUNIOR DIVISION (PRE-SCHOOL AGE) CLASS 01 FOODS Lot 102 Muffins Emma Cahoon Blue Brenna Nelsen Red Lot 103 Unbaked Bars Owen Wood Blue Brenna Nelsen Red CLASS 02 CRAFTS Lot 107 Clay Art James Formisano Blue CLASS 03 LEGO CONSTRUCTION Lot 108 Small Lego Kit Emma Cahoon Blue Brenna Nelsen Blue OPEN CLASS JUNIOR DIVISION (KINDERGARTEN THROUGH 8TH GRADE) BEST OF SHOW Joseph Ahuna SECOND PLACE Katelyn Proefrock THIRD PLACE Callie Peterson CLASS 04 CREATIVE CRAFTS Lot 109 Plaster Craft Lexi Kyte Red September 28, 2018 www.plaintalk.net Open Class Results OPEN CLASS ART DIVISION Best of Show CLASS 31 QUICK BREADS Lot 220 Non-Yeast Bread Baked in Loaf Pan Autumn Waters Second Place Hudson Broninger Eva Peterson Blue Callie Peterson Blue Third Place Cheryl Havermann CLASS 15 PAINT & PIGMENT Lot 151 Home Décor Item Cheryl Havermann Blue, Red Lot 153 Other Than Named Ranah Sample Red CLASS 16 PAINTINGS, ANY SIZE Lot 155 Acrylic Sarah Burbach Red Ethan Lombardi Red Ruby Brouwer Blue Theo Wittmus White Charlie Gray-Lobe White Bryanna Handry Blue Cece Evans White Skylar Gillmon White AJ Nordyke White Hudson Broninger Blue Hope Brady Red Holly Nesmith Blue Mary Dahlhoff Red Josey Askew Red Nessa Birkland White Maggie Nesmith White Elizabeth Sereda Blue Sienna Lewis White Autumn Waters Blue Ali Powell Red Lot 158 Pastels, Chalks Lot 110 Fabric Craft Callie Peterson Blue Lexi Kyte Blue Adison Wells Red Paulette Dion Red Lot 112 Paper Craft Charlie Ahuna Blue Rozlynn Olson Blue Lot 113 Clay Art Olivia Formisano Blue Maren Formisano Blue Camille Wood Blue Katelyn Proefrock Blue Clara Ahuna Red Elizabeth Sereda Blue CLASS 05 PAINT & PIGMENT Lot 123 Paint by Number Lexi Miiller Blue CLASS 06 PAINT & PIGMENT ON FABRIC Lot 128 Canvas Payton Griese Blue Lot 130 Tote Bag/Back Pack Rozlynn Olson Blue CLASS 07 WOOD CRAFTS Lot 131 Wood Crafts Joseph Ahuna Blue Lexi Miiller Red Callie Peterson Blue CLASS 09 LEGO CONSTRUCTION Lot 136 Lego Construction Abby Cahoon Blue Kale Nelson Blue Lexi Miiller Blue CLASS 10 STEM PROJECTS Lot 137 Mady Peterson Blue OPEN CLASS AGRICULTURE DIVISION Sarah Wood Red Mady Peterson Red Lot 159 Other Than Named Amani Lewis Red Ellie Holdhuesen Red Liam Schapekohm Red Emma Dahlhoff Red Callie Peterson Red CLASS 33 CAKES Lot 227 Single Layer Cake Any Flavor Becky Nelsen Red CLASS 34 COOKIES Lot 229 Dropped Becky Nelsen Blue OPEN CLASS CRAFT DIVISION BEST OF SHOW SECOND PLACE Lot 230 Molded SECOND PLACE Cash Mockler THIRD PLACE Joyce Zimmer CLASS 23 HOLIDAY ANY Lot 180 Any Craft With Any Holiday Theme Jim Sample Blue CLASS 25 CREATIVE CRAFTS Lot 187 Basket Weaving Joyce Zimmer Blue, Red Jeanette Williams Red, White Lot 191 Doll Wardrobe Any Size CLASS 35 BARS Lot 234 Brownies CLASS 11 CORN Lot 138 Shelled Corn Cash Mockler Blue Marshall Mockler Blue Lot 139 Ear Corn Marshall Mockler Blue CLASS 12 GRAINS Lot145 Soybeans Cash Mockler Blue (2) Owen Olson Blue CLASS 14 TALLEST WEED OR PLANT Lot 149 Sunflower Raven Jensen Blue, Red Callie Peterson Blue Eva Peterson Red Lot 317 Tomato Standard Skylar Griese Red Paulette Dion White Lot 318 Tomato Cherry or Pear Lot 237 Bars Any Variety Kyler Jansen Blue Marshall Mockler Blue Callie Peterson Blue CLASS 39 FOOD CREATIONS USING HONEY Lot 253 Bread Sarah Wood Blue CLASS 41 CREATIVE MIX TRICKS Lot 261 Using Cookie Mix CLASS 56 HERBS Lot 327 Herb Plant Single Sarah Wells Blue (2) CLASS 57 GARDEN CRAFTS Lot 331 Fairy Garden Callie Peterson Blue Raven Jensen Blue OPEN CLASS NEEDLEWORK DIVISION OPEN CLASS FLORICULTURE DIVISION BEST OF SHOW Leslie Nelson BEST OF SHOW SECOND PLACE Peg Miller Kim Druecker THIRD PLACE Kathy Manning CLASS 58 CREWEL AND/OR EMBROIDERY Lot 333 Wall Hanging Any Size Adeline Isaacson CLASS 42 CUT FLOWERS Lot 264 Flower Large 1 Stem Kim Druecker Blue Deb Hesla Blue (2) Aby Cahoon Blue Madison O’Connor Blue, Red Adeline Isaacson Blue (2) Catherine Alexandra Blue CLASS 59 COUNTED EMBROIDERY Lot 337 Picture Any Size Adeline Isaacson Blue, Red CLASS 69 NEEDLEWORK EXTRAS Lot 345 Machine Embroidery/ Decoration CLASS 43 ARRANGEMENTS Lot 267 Bouquet Mixed Varieties Peg Miller Blue Catherine Alexandra Blue Lot 268 Bouquet Single Variety Marina Sereda Red Kim Druecker Blue CLASS 62 CROCHETING Lot 357 Baby Blanket Becky Nelsen Blue CLASS 63 NEEDLEPOINT Lot 359 Wall Hanging Any Size Marley Hanson Red Sarah Wells Blue CLASS 47 COLLECTION OF PLANTS Lot 277 Foliage Plants 3 Varieties Eva Peterson Blue CLASS 64 KNITTING Lot 363 Mitten, Scarf, Etc. Kathy Manning Blue Lot 365 Shawl, Vest, Etc. Kathy Manning Blue Lot 366 Other Than Named Kathy Manning Blue, Red OPEN CLASS PHOTOGRAPHY DIVISION OPEN CLASS FOOD PRESERVATION DIVISION BEST OF SHOW STITCH Leslie Nelson Blue Rachel Oelmann Blue Lot 265 Flowers Other 3 Stems BEST OF SHOW Callie Peterson Virginia Johnson Blue Arlyce Newton Blue SECOND PLACE THIRD PLACE Sarah Wells Eva Peterson CLASS 26 PAPER CRAFTS Owen Olson Marshall Mockler Red Lot 309 Peppers Hot CLASS 45 POTTED PLANTS FOLIAGE Lot 272 Potted Plant Any Variety THIRD PLACE Lot 193 Other Than Named Raven Jensen Lot 307 Onions Dry Callie Peterson Red Eva Peterson Red Cheryl Havermann Blue Sarah Wells Blue (2) Emily Holoch CLASS 54 GARDEN VEGETABLES & FRUITS Lot 303 Cucumber Slicing Nathan Peterson Red Eva Peterson Red Callie Peterson Blue CLASS 44 HOUSE & FLOWERING PLANTS Lot 271 Other Flowering Plant Virginia Johnson Callie Peterson Christina Wells Red THIRD PLACE CLASS 18 GRAPHIC ARTS ANY SIZE Lot 164 Digital Scrapbooking Sarah Wells THIRD PLACE Lot 304 Eggplant Becky Nelsen Blue Abby Cahoon Blue Lexi Kyte Red Emily Holoch Blue BEST OF SHOW Callie Peterson Madison O’Connor Alicia Cahoon Blue, Red Katelyn Proefrock Red Alda Gray-Lobe Blue Eleanor Meyer Blue James Brouwer White Sadie Dahlhoff White Izzy Curry White Autumn Waters White Anne Bollesini White BEST OF SHOW SECOND PLACE SECOND PLACE CLASS 17 DRAWINGS ANY SIZE Lot 160 Ink, Pencil, Etc. OPEN CLASS HORTICULTURE DIVISION Lot 196 Scrapbook Layout Becky Nelsen Red (2) OPEN CLASS CULINARY DIVISION CLASS 50 CANNED & PRESERVED VEGETABLES & JUICES Lot 286 Any Food Classified as a Vegetable Raven Jensen SECOND PLACE Sarah Wood Cheryl Havermann CLASS 29 YEAST BREAD & ROLLS Lot 206 Yeast Bread No Knead Batter Grand Champion Overall Market Crossbred 105 E. Cherry St. • Vermillion • 605.677.5214 Sarah Wells Blue (2) Madison Orr Lu Trailblazers 4-H Club Pride of Wakonda 4-H Club Grand Champion Junior Western Know what to do if you hit a power line. poweryoursafety.com 1714 E. Cherry St. Vermillion 605.624.6291 www.knutsonfamilydentistry.com CLASS 53 DRIED FOODS Lot 292 Dried Herbs Emma s Bohnckack y Pride of Wakonda 4-H Club Grand Champion Rally Advanced A Eva Peterson Blue Callie Peterson Blue THIRD PLACE Mady Peterson Clay County Flyers 4-H Club Raven Jensen Red CLASS 52 JAMS, JELLIES, PRESERVES & BUTTERS Lot 288 Any Kind of Berry, Fruit or Vegetable BEST OF SHOW Wyatt Knutson Grand Champion Overall Market Doe 1410 E. Cherry St. • Vermillion (605) 624-2673 201 W. Cherry St. • Vermillion, SD 57069 605-624-4429 • www.broadcasteronline.com
Weather

Fair 59.0 F
Click For More
Conditions:Fair
Temperature:59.0 F
Humidity:46
Wind:West at 16.1 MPH (14 KT)
Dewpoint:37.9 F (3.3 C)
Heat Index:
Windchill:56 F (13 C)


Shopper Issues
October 16, 2018
October 16, 2018
Published On
10-16-2018

October 9, 2018
October 9, 2018
Published On
10-09-2018

October 2, 2018
October 2, 2018
Published On
10-02-2018

Clay County 4H
Clay County 4H
Published On
09-28-2018