Logo

Bookmark and Share


082517_YKTB_A15.pdf



FALL SPORTS 2017: PAGE 15 PRESS & DAKOTAN ? PLAIN TALK SOUTH DAKOTA BOYS’ CROSS COUNTRY Alcester-Hudson RETURNING: Alec Atwood Knudson (So.), Jaeden Eli (Jr., 12th at state); Jack (Fr.), Will Kroger (Fr.), MalaCOACH: LeeAnn Haisch chi Brouwer (8th) VITALS: Class B, Tri Valley Limmer (Sr., state qualifier); Noah Hinrichs (Jr., state Conference qualifier); Dallas Davis (Jr., NEWCOMERS: Tyler Nelson (Sr.); Daniel Nyreen (So.); state qualifier) COACH: Tiffany Wendling Karson Kruid (8th) ASSISTANT: Phil Breed VITALS: Class A, Region 3 COACH: Ashley ArmRETURNING: Jared strong Messersmith (Sr.); Tyler COACH: Katelyn Koch VITALS: Class A, Region 3 Kennedy (Sr.); Hayden Jensen VITALS: Class B, Region 3 RETURNING: Anton Hejna (Jr.); Henry Jensen (Jr.); Joe RETURNING: Carter Fil(Sr.,); Tanner Carda (Jr.,); Graves (So.) laus (So., MVP, Most InspiraNate Klinnert (Sr.,); Marcus ROSTER: Aidan Vick tional); Haden Cahoy (8th, Carson (7th); Nate Hall (8th) (Sr.); Chase Olsen (Sr.); Josh Most Improved) NEWCOMERS: Logan Midland (Sr.); Ronak Patel NEWCOMERS: Christian Winckler (7th); Skylor Knak(Sr.); Miles Byington (Jr.); Doom (6th) muhs (Fr.); Memphis Kaul Sean Callaghan (Jr.); Alex (7th); Hudson Rettig (Fr.); Messersmith (Fr.); Brandon Rockford Rettig (6th); Chapin Wagner (Fr.); Evan Foster Cooper (6th); Carter Libis (Fr.); Ashton Beresford (8th); COACH: Matt Coy (So.) Blake Butler (8th); Blake ASSISTANT: Dawn CogSchmiedt (8th); Genesis gins Chesmore (8th); Ian Byington VITALS: Class A, Region 3, (8th); Jack Chesmore (8th); Big East Conference COACH: Shelli Eide Joey Bryan (8th); Keaten LAST YEAR: The WatchVITALS: Class B, Region2 Wright (8th); Reed Donaldson dogs finished fifth at the state RETURNERS: Dallas (8th); Luke Norby (8th); Nana meet. Addo (8th); Alex Olson (7th); Austin Weber (7th); Avery Bradshaw (7th); Ben Liddiard (7th); Caden Dial (7th); Lake Kistner (7th); Sam Klies (7th) Will Miller (Fr.) NEWCOMERS: Gavin Gustad (7th), Jadon Peterson (7th) Dakota Valley Avon Scotland COACH: Gary Pepper VITALS: Class B, Region 3, Southeast South Dakota Conference, Great Plains Conference RETURNING: Nic Baker (Jr., three-time state qualifier); Carson Sundleaf (So.) NEWCOMERS: Daniel Lange (Fr.); Derek Pravecek (Fr.); Keenan Souhrada (Fr.); Nicholas Harrington (8th); Lucas Dennis (8th); Cole Friederich (7th); Kade Fryda (7th) Bon Homme Beresford Viborg-Hurley Centerville Elk Point-Jefferson COACH: Danny Hutcheson VITALS: Class A, Region 3, Dakota XII Conference ROSTER: Nathan Harvey (Sr.); Drew Johnson (Sr.); Matthew Noteboom (Sr.); Casey Alec Atwood returns for Beresford after a 12th place finish Kniep (So.); Jordan Niles in the Class A state meet in 2016. (So.); Christian Welch (So.); Ben Hanson (Fr.); Daniel Harvey (Fr.); Joseph Weis (Fr.); (Jr.); Zain Spangler (Fr.) Matthew Norby (8th); Jack NEWCOMER: Alex Sees Heckathorn (7th); Jackson (6th) Prouty (7th) COACHES: Suzanne Koerner, Jerry Kippes VITALS: Class B, Region 3 COACH: Cindee Evenson RETURNING: Dane Allison COACH: Jared Digmann VITALS: Class B, Region 3, (Sr.), Sarwin Arana Ortiz ASSISTANT: Eric AisenCornbelt Conference (Jr.), Brennan Haggerty (Jr.), brey RETURNING: Joseph Thaniel Schroeder (So.), Luke VITALS: Class A, Region Allsion (So.), Junior Montero Grassmid (So.); Logan Klaudt 3, Southeast South Dakota (Jr.); Tyler Massey (8th); (Fr.), Jamsion Lundy (Fr.) Conference Logan Schmidt) NEWCOMERS: Gavin RETURNING: Tanner Haggerty (8th), Titus Roesler Hohn (Sr., state qualifier); (8th), Thalen Schroeder (7th) Tucker Murtha (Sr., state qualifier); Erik Fuerniss (Sr., COACH: Phil Bjorneberg state qualifier); Jacob Dundas VITALS: Class A, Region 2, (Jr.); Austin Bartelt (So., state Big East Conference COACH: Larry Buffington qualifier); Zach Clauson (So.); RETURNING: Zavier ASSISTANTS: Gene BorNoah Mahoney (8th); Jerry Centeno (So.); Zanto Centeno mann, Bobbie Moehring Kohler (8th) VITALS: Class B, Region 2 (Fr.); Grant Lathrop (8th); NEWCOMERS: Ethan RETURNER: Parker Bailey Jaivyn DeBoer (8th) Poore (8th), Kory Storm (8th) (Jr.) NEWCOMERS: Nathan Harridan (Fr.) Freeman AcademyMarion Menno Ethan-Parkston COACH: Bill Hansen VITALS: Class B, Tri-Valley Conference, Cornbelt Conference LAST YEAR: The Cougars lost four seniors due to graduation. RETURNING: Carter Jahnig (So.); Jacob Voss (Sr.) NEWCOMERS: Shumani Westrom (Sr.); Shane Andersen (So.); Collin McCarthy (8th); Klayton Paetow (8th) Wagner COACH: Thomas Cartney VITALS: Class A, Region 3 RETURNING: Curtis Jensen (So.); Michael Barnett (Fr.); Jordan Iron (Fr.); Myles Kokes (8th); Matthew Link (7th); Theodore Slaba (7th); Owen Eitemiller (7th); Tanner Krcil (7th); Colby Krcil (7th); Tex Langdeaux (7th); Donald Schroeder (7th) NEWCOMERS: Lukas Otte (So.); Steven Zephier (So.); Grant Namminga (So.); Allen Fobb (8th); Jason Flood (6th); Samuel Greger (7th); Owen Bekanich (6th); Joshua Leighton (6th); Sidoral Zephier (6th); Ryan Conroy (6th) Parker Gayville-Volin Freeman COACH: Rory Hermsen VITALS: Class B, Region 3, Cornbelt Conference RETURNING: Dalton Thaniel Schroeder returns for Freeman Academy-Marion Bodewitz (Sr.); Skylar Godwin (Jr.) after a 12th place finish in Class B in 2016. S.D. VB Viborg-Hurley COACH: Keira Goergen ASSISTANT: Amber Leber VITALS: Class B, Region 5, Cornbelt Conference LAST YEAR: The Cougars finished the season with a record of 2-19. RETURNING: Sydney Novak (Sr., 5-3, DS); Allison Stoltenburg (Sr., 5-5, Setter); Kristen Rowley (Sr., 5-8, OH); Makenzie Ericksen (Sr., 5-2, Setter); Steffanie Murphy (Sr., 5-10, MH); Holly Richards (Sr., 5-10, MH) NEWCOMERS: Tori Hansen (Jr., OH); Kaylee Kropuenske (Jr., Setter); Brianna Johnson (Jr., OH) RETURNING: Paige Semmler (Sr., 5-11, MH, All-Conference); Sammi Murtha (Sr., 5-9, S, All-Conference); Lauren Reiner (Sr., 5-10, MH); Faith Rands (Sr., 5-5, OH/DS) NEWCOMERS: Sam Kinneberg (Sr., 5-7, OH); Brenna Walz (Jr., 5-5, OH); Izzy Hohn (So., 5-8, S) Scotland Tripp-DelmontArmour COACH: Sam Ziegler ASSISTANT: Mandi Holbeck VITALS: Class B, Region 6, Little Missouri Valley Conference LAST YEAR: The Night- Platte-Geddes COACH: Erica Zwart COACH: Matt Maxon VITALS: Class B, Region 2 VITALS: Class A, Region 4 RETURNING: Alfonso RETURNERS: Hayden Erickson (Sr.); Mike Sees (Sr.); StLuka (Jr.), Caden Tegethoff Tate Nielsen (Jr.); Joe Sees (So.), Matthew Brink (So.), Gerber (Fr., 5-10, MH) FROM PAGE 14 COACH: Kylee Ligtenberg ASSISTANTS: Amanda Wilcoxon, Rani Van Gorp VITALS: Class B, Region 5, Little Missouri Valley Conference, Southeast South Dakota Conference LAST YEAR: The Highlanders finished with a record of 8-20. RETURNING: Taylor Gall (Sr., 5-8, OH, LMVC Conference, Offensive MVP); Taylor Bietz (Sr., 5-6, Setter, Most Inspirational); Bella Vitek (So., 6-1, MH, Most Improved) NEWCOMERS: Kelsi Nooney (Jr., 5-4, Libero); Brittney Bauder (Jr., 5-4, DS/S); McKensie Sedlacek (Fr., 5-10, OH); Kennedy Bietz (Fr., 5-5, OH); Grace Fryda (Fr., 5-6, OH/DS); Makayla Friedrich (Fr., 5-10, MH/OH) Irene-Wakonda Wagner COACH: Amy Tyler ASSISTANTS: Stacey Knebel, Kelsey DeBey VITALS: Class A, Region 5, Paige Semmler, center, returns for a Parkston Trojans squad looking to improve on last Little Missouri Valley Conference, Southeast South Dakota season’s finish. Conference hawks (6-20) lost to KimballWhite Lake in the second round of the district tournament. RETURNING: Erica Koster (Sr., 5-8, Setter, All-Conference, Letter Winner); Brianna Stoebner (Sr., 5-8, OH); Haley Dufek (Sr., 5-9, MH); Ripley Schaefers (Sr., 5-8, RH); Jackie Nuss (Sr., 5-5, DS) ; Mackenzie VanPelt (Sr., 5-4, DS); Paige Neugebauer (Sr., 5-9, OH); Alyssa Whitney (Jr., 5-5, Setter); Matti Reiner (Jr., 5-10, MH); Kianna Payer (So., 5-10, OH) NEWCOMERS: Karli Marts (So., 5-7, OH); Hope Neugebauer So., 5-8, RH); Ashlee Dalton Bodewitz returns for Freeman after qualifying for state in 2016. LAST YEAR: The Red Raiders to Bon Homme to miss the Sweet 16 matchup. RETURNING: Carolyn Blaha (Sr., 5-10, MB); Schylar Juffer (Sr., 5-5, DS); Sierra Juffer (Sr., 5-2, LMVC AllConference, SESD All-Tournament); Telsey Kaup (Sr., 5-7, OH); Faith Tyler (Jr., 5-8, OH, LMVC All-Conference, SESD All-Conference); Kirstyn Roth (Jr., 5-7, DS); Emilea Cimpl (So., 5-6, Setter); Maesa Dvorak (So., 5-6, OH); Kayli Kocer (So., 5-9, MB); Abby Brunsing (Fr., 5-10, OH) 402-388-4772 1-800-535-3378 1201 West 2nd St. Crofton, NE Reach higher. When a bank goes above and beyond for you, the sky’s the limit. CROFTON WARRIORS Football 8/25......................................at Wisner-Pilger 9/1...............Bancroft-Rosalie-Lyons-Decatur 9/8...................................... at Oakland-Craig 9/15...........................................at Twin River 9/22..................................................... Ponca 9/29............................................... at Stanton 10/6.................. at Hartington Cedar Catholic 10/13..........................................Battle Creek 10/19...................... Lutheran High Northeast Volleyball 8/31...............................................Wynot Inv. 9/5........................ Hartington Cedar Catholic 9/7...................................................at O’Neill 9/9..........Boone Central-Newman Grove Inv. 9/12.............. Boone Central-Newman Grove 9/14................................................. at Pierce 9/19.................. at Laurel-Concord-Coleridge 9/21..................... Battle Creek/Wisner-Pilger 9/26...........at Norfolk Catholic/Lutheran High Northeast 9/28................................................West Holt 10/5.....................................................Wayne 10/10..............................................Creighton 10/12.... at Guardian Angels Central Catholic 10/16-17 ...............Knox Co. Tourn. (Crofton) 10/21........... Lutheran High Northeast Tourn. 10/23-26 ....................Mid-State Conf. Tourn. Cross Country 9/1........................... Augustana Twilight (SF) 9/8..................................Norfolk Catholic Inv. 9/15.............................................. O’Neill Inv. 9/21............................................. Crofton Inv. 9/28.............................. South Sioux City Inv. 10/5........................Mid-State Conf. (Norfolk) 10/12.................................................Districts Girls’ Golf 8/17.............................................. O’Neill Inv. 8/25..............................................Wayne Inv. 8/31..........................................West Holt Inv. 9/9.................................................Pierce Inv. 9/11 ..................................... Battle Creek Inv. 9/14...................................... Norfolk Catholic 9/16..........................................Plainview Inv. 9/18.......................................... Plainview Tri. 9/21.............................. Metteer Inv. (Wayne) 9/23................Laurel-Concord-Coleridge Inv. 9/28.........................Mid-State Conf. (Pierce) 10/2...................................................Districts —————— Follow All The Action From The Crofton Warriors In The Press & Dakotan and online at www.yankton. net. Raise your expectations. 2405 Broadway St 605.668.0800 CorTrustBank.com 110 Cedar St 605.665.6423 ID 405612
Weather

Fair 59.0 F
Click For More
Conditions:Fair
Temperature:59.0 F
Humidity:46
Wind:West at 16.1 MPH (14 KT)
Dewpoint:37.9 F (3.3 C)
Heat Index:
Windchill:56 F (13 C)


Shopper Issues
November 14, 2017
November 14, 2017
Published On
11-14-2017

November 7, 2017
November 7, 2017
Published On
11-07-2017

October 31, 2017
October 31, 2017
Published On
10-31-2017

Health & Medical Directory 2017
Health & Medical Directory 2017
Published On
10-27-2017