Logo

Bookmark and Share


120817_YKPD_D7.pdf



WINTER SPORTS 2017: PAGE 7B PRESS & DAKOTAN n PLAIN TALK SOUTH DAKOTA WRESTLING Andes CentralDakota Christian COACH: Charlie Hopkins VITALS: Class B, Region 3 RETURNING: Jacob Maynard (Jr., 285), Gabe Baas (So., 160) NEWCOMERS: Apollo Weddell (8th, 126), Joey Baas (7th, 113), Tristan Brugier (So., 285), Xavier Cournoyer (Jr., 152), Riley Boettcher (8th, 220) Upton (8th, 106), Tristn Van Wyk (Fr., 145), Jovie Christensen (8th, 113), Aaron Larson (7th, 120), Zach Boden (7th, 120), Brian Klarenbeek (Sr., 160), Alex Jensen (7th, 195), Dallas Fischer (7th, 145), C.J. Carlson (Jr., 152), George Neuman (8th, 195) Bon HommeScotland-Avon COACH: Darren Kriz ASSISTANTS: Jim Kocer, Shane Sutera VITALS: Class B, Region 3 LAST YEAR: The squad finished COACH: Brandon Chestnut second at regions and sixth at state. ASSISTANTS: Skyler Eriksen, Ken RETURNING: Jordan Rueb (So., Bonte, Tim Farley, Ted Lyle, Phil Serck, fifth at state at 106), Kaleb Crownover Tim Rhead, Josh Casperson, Brian (Sr., second at state at 120), Josh Schultz Crownover (So., seventh at state at VITALS: Class A, Region 2 145), Dawson Bietz (8th), Zach JohnLAST YEAR: The Watchdogs won son (Fr.), Riley Hellmann (So.), Jordan the Class B state championship, but Gall (Fr.), Micah DeBoer (So.) moved to Class A this season. NEWCOMERS: Michael Lange (Sr.), RETURNING: Nick Casperson (Sr., Jacob Denton (8th), Brady Bierema 195, state champion at 182), Trevor Stene (Jr., 145, state qualifier), Hunter (7th), Isaac Crownover (7th), Tyrus Borah (Sr., 138, state qualifier), Payton Bietz (7th), Landon Smith (7th) Borah (So., 132, state qualifier), Logan Serck (Fr., 126), Wyatt Knudson (So., 152), Ethan Reed (Jr., 182), Izaak Reed COACH: Tim Ryan (So., 120), Dan Nyreen (So., 160), AnASSISTANTS: Grayson Pirner, drew Jensen (Jr., 182), Zaine Wagner Brandon Watchorn, Wayne Becker, (Sr., 285) Nick Stetson NEWCOMERS: Taylor Heeran (Jr., VITALS: Class A, Region 2 Senior Nick Casperson won the Class B 182-pound title for Beresford-Alcester-Hudson last season, 195/220), Dawson Moroz (Jr., 170), helping the squad to a state title. The Fresno State recruit will wrestle at 195 pounds for the team, which Lane Klarenbeek (7th, 132), Spencer Beresford/ Alcester-Hudson Dakota Valley S.D. WR | PAGE 8B will compete in Class A this season. Neb. Boys FROM PAGE 6B LAST SEASON: The Warriors went 9-13. RETURNING: Noah Lancaster (Sr., 5-11, G) NEWCOMERS: Levi Suing (Jr., 5-10, G), Connor Dahl (Jr., 6-3, F), Tyler Janssen (Jr., 6-4, Sr.), Steven Maibaum (Jr., 6-0, F), Andy Knapp (So., 5-10, G), Cody Crosley (So., 6-2, F), Payton Bartels (So., 5-11, G/F), Justin Potts (5-4, F), Paul Burbach (So., 5-6, F), Tyler Potts (So., 5-10, C). Hartington Cedar Catholic COACH: Matt Steffen ASSISTANTS: Rick Kuehn, Taylor Johnson VITALS: Class C2, MidStates Conference LAST SEASON: The Trojans (16-10) lost to NelighOakdale in the district finals. RETURNING: Harrison Arens (Sr., 6-2, C, 2 ppg), Jason Becker (Sr., 5-10, G, 4 ppg), Matthew Becker (Jr., 6-2, G, 12 ppg, 5 rpg), Riley Arens (Sr., 6-2, G, 12 ppg, 5 rpg), Jackson Eickhoff (Jr., 6-0, F, 8 ppg, 5 rpg), Jacob Keiser (So., 5-10, G), Brady VITALS: Class C2, Lewis & Steffen (So., 5-10, G), Matthew Clark Conference Schaeffer (Sr., 6-2, G). LAST SEASON: The Bears NEWCOMER: Cole Becker (17-7) lost to Hartington (So., 6-2, C). Cedar Catholic in the subdistrict final RETURNING: Izac Reifenrath (Jr., 5-10, PG), Noah Schutte (So., 6-3, F), Ty Erwin (So., 6-0, F), Logan Hansen COACH: Nick Haselhorst (Sr., 5-8, G) ASSISTANTS: Scott PinkelOTHERS: Autin Kempf man, Rob Morten (Sr., 5-9), Garrett Taylor (Sr., VITALS: Class C2, Lewis & 5-10), Charlie Stanley (Sr., Clark Conference 6-0), Coby Babl (Jr., 6-0), LAST SEASON: The WildKarsen Klooz (Jr., 6-1), Navoncats finished 10-11 te Johnson (So., 5-2), Brady RETURNING: Cole Heitman (So., 5-4), Landen Schmidt (Sr., 6-1, 11.1 ppg, 6 Boysen (So., 6-2), Cody Marrpg, 2.2 apg, 2.2 spg, 1 bpg, tin (So., 5-10), Christopher All-Conference), Brandon Keiser (So., 5-10), Israhel Gottsche (Sr., 5-11, 2.6 ppg), Vance (So., 5-10), Tyrstin FolEthan Lammers (Jr., 5-11), lette (Fr., 5-7), Kobe Heitman Lincoln McPhillips (Jr., 3 ppg, (Fr., 6-0), Cael Hartung (Fr., 2.5 rpg), Sam Harms (So., 6-2), Nolan Ohlrich (Fr., 5-8), 6-4, 4.3 ppg, 4.7 rpg, 1.7 bpg), Austin Hall (Fr., 6-3) Shayne Morten (So., 5-10, 4.8 ppg), Matthew Meisenheimer (So., 6-1, 1.3 ppg, 1.7 rpg). NEWCOMERS: Zach COACH: Todd Runnels Burcham (So., 5-10), Dylan ASSISTANTS: Rick EisenDendinger (So., 5-9), Isaac hauer, Billy Hunt Bruning (Fr., 5-6). VITALS: Class C2, Niobrara Valley Conference LAST SEASON: The Cougars finished with a record of 15-7 RETURNING: Ricky BickCOACH: Todd Erwin erstaff (Sr., 6-0, G, All-ConferASSISTANT: Zeke Steence), Christian Swalley (Sr., phens 5-9, G, All-Conference), Angel Grant (Jr., 5-10, G), Logan Reynolds (Jr., 6-0, G/F), Camden Eisenhauer (So., 5-10, G), Trenton Bauer (So., 5-9, G), Chris Camey (So., 6-1, F). Randolph’s Mason Nordhues, 30, battles through contact to get a shot up during a game NEWCOMERS: TayShaun Kitto (So., 6-4, F), Ken Juston in the 2016-17 season. He is one of the top returners for the Cardinals, who went 17-6. (So., 5-9, G), Hudson Drobny (Jr., 6-1, F). LAST SEASON: The Vikings finished 3-20. COACH: Mark Anderson COACH: Lee Heimes RETURNING: Ghatlin HegASSISTANT: Jim Hixson ASSISTANTS: Steve COACH: Adam Poulosky VITALS: Class D1, Lewis & ge (Jr., 5-10, G), Tyson Kaiser Heimes, Kyle Heimes (Jr., 5-9, G), John Rosberg (Sr., ASSISTANTS: Mike Brandt, Clark Conference VITALS: Class D2, Lewis & 5-9, G), Drew Munter (Jr., 6-0, Clark Conference Matt Euse RETURNING: Judson F), Alex Kleinschmit (Sr., 6-0, VITALS: Class C2, Lewis & Hixson (Sr., 6-3, C, 6 ppg, LAST SEASON: The Blue F), Daniel Timmerman (Jr., Clark Conference 4.8 rpg), Mason Nordhues Devils (19-7) finished third at 6-1, F), Ethan Baue (So., 5-10, the state tournament. LAST SEASON: The Indi(Sr., 6-0, F, 4.8 ppg, 4.8 rpg), G), Dawson Thorell (So., 5-9, ans (27-4) won the Class C2 Merrix Denn (Jr., 5-10, G, 8.5 RETUNRERS: Justin Lange G), Taylor Kumm (So., 5-9, G), (Sr., 6-1), Ethan Lange (Sr., state championship. ppg), Avery Bermel (Jr., 6-0, Jonah Story (So., 5-8, G). RETURNING: Logan Kings- F), John Munter (Jr., 6-1, C), 6-5), Corbin Sudbeck (Sr., NEWCOMERS: Ashby Nel- 6-1), Lucas Thingstad (Sr., bury (Sr., 6-2, G, first team All- Carter Schnoor (So., 5-10, G), State), Dalton Tremayne (Sr., Keaton Backhaus (So., 6-2, F). son (Fr., 6-2, F), Garret Hegge 6-0), Kevin Bruening (Sr., 5-10, G, All-Conference HM), NEWCOMER: Justin Hasel- (Fr., 5-10, F), Kory Schum6-2), Ben Hite (Sr., 5-11), Nate acher (Fr., 5-10, F). Connor Day (Sr., All-Conferhorst (Fr., 5-10, G). Wieseler (Jr., 5-10), Landon ence), Carter Kingsbury (So., Wieseler (Jr., 5-8). 6-3, F, All-Conference HM), Max Masin (Sr., 6-5, F). NEWCOMERS: Gage COACH: Tim Schindler McGill (Jr., 5-11, G), Evan AnASSISTANT: Brandon derson (Jr., 6-1, F), Jayde Reid Kirby (Jr., 6-3, F), Brandon Kneifl VITALS: Class D2, Lewis & (So., 6-2, G). Clark Conference HartingtonNewcastle Niobrara-Verdigre Laurel-ConcordColeridge Ponca Randolph Wynot Wausa Commercial State Bank ~ Since 1902 ~ 204 South Main • Wagner, SD (605)384-3646 Fax: (605)384-3403 www.commercialstate.com Email – bank@commercialstate.com Senior guard Riley Arens is one of two returning double figure scorers for Hartington Cedar Catholic, which went 16-10 last season. P.O. Box 326 115 Ohio St. Wakonda 267-2665 FORT RANDALL TELEPHONE CO. 605-563-2863 A Touchstone Energy Coorperation Lake Andes, SD 57356 (605)487-7321 IRENE-WAKONDA EAGLES Boys’ Basketball Girls’ Basketball CROSBY-JAEGER 12/9........................................... vs. Ponca (I) 12/14..................................vs. Vermillion (W) 12/15..............................at Viborg-Hurley (H) 12/21...................................vs. Freeman (W) 12/28............................................. at Hanson 12/29...................................at Langford Area Avon, SD 119 N. Poplar St. 1/2.............................................vs. Menno (I) 1/5............................... vs. Gayville-Volin (W) 1/6....................................... Barefoot Classic 12/9........................................... vs. Ponca (I) 12/12............................................. at Wagner 12/15..............................at Viborg-Hurley (H) 12/18.......................................... at Canistota 12/21...................................vs. Freeman (W) 12/28............................................. at Hanson 1/2.............................................vs. Menno (I) 1/5............................... vs. Gayville-Volin (W) 1/6........................................Redfield Classic 1/8.............................................vs. Parker (I) 1/11............................................at Centerville 1/13.......................Midco Classic at Madison 1/16..............................................at Scotland 1/25.........vs. Freeman Academy-Marion (W) 1/27......................................vs. Bon Homme Hours: 9 a.m. - 3:30 p.m. Mon-Thurs 9 a.m. - 6:30 p.m. Friday FUNERAL HOME INC. Wagner, SD 124 E. Hwy 50 384-3781 Springfield, SD 604 8th St. 369-2488 Jim & Julie Jaeger and Chad Peters Wagner, SD Gerstner Oil Co. E. Hwy. 50 Yankton 665-5568 (I-at Irene; W-at Wakonda) (Langford Classic) (Sanford Pentagon, Sioux Falls) 1/9............................. vs. Alcester-Hudson (I) 1/11............................................at Centerville 1/13............................................... vs. Parker (Tri-Valley Conf. Classic, Yankton) 1/16..............................................at Scotland 1/25.........vs. Freeman Academy-Marion (W) 1/30............................................... at Howard 2/6................................................... at Wynot 2/9..........................................vs. Canton (W) 2/13.......................vs. Bridgewater-Emery (I) 2/15............................................ at Canistota 2/19........................................at Bon Homme (I-at Irene; W-at Wakonda) (Tri-Valley Conf. Classic, Yankton) 1/30............................................... at Howard 2/5...........................vs. Alcester-Hudson (W) 2/6................................................... at Wynot 2/9..........................................vs. Canton (W) 2/13.......................vs. Bridgewater-Emery (I) ANDES CENTRAL-DAKOTA CHRISTIAN THUNDER Boys’ Basketball (LA-at Lake Andes; DC-at Dakota Christian) 12/9.....................................at Platte-Geddes 12/12......................................vs. Ethan (DC) 12/16............................................at Scotland 12/21.........................at Corsica-Stickney (C) 12/29.................................. vs. Gregory (DC) 1/4..........................vs. Burke-S. Central (LA) 1/9.................... at Tripp-Delmont-Armour (A) 1/11................................. at Mitchell Christian 1/13.........................................vs. Centerville (Tri-Valley Conf. Classic, Yankton) 1/18.......................................... vs. Avon (LA) 1/23................. vs. Wessington Springs (DC) 1/25........................................at Bon Homme 1/27.......................... DSU Classic (Madison) 2/1........................................vs. Wagner (LA) 2/2.......................................vs. Colome (DC) 2/6........................................... vs. Marty (LA) 2/13................................... vs. Parkston (DC) 2/15...........................vs. Kimball-White Lake 12/21.........................at Corsica-Stickney (C) 12/29.................................. vs. Gregory (DC) 1/2..........vs. Freeman Academy-Marion (LA) 1/4..........................vs. Burke-S. Central (LA) 1/6................................................. at Colome 1/9.................... at Tripp-Delmont-Armour (A) 1/11................................. at Mitchell Christian 1/13.......................... DSU Classic (Madison) 1/18.......................................... vs. Avon (LA) 1/23................. vs. Wessington Springs (DC) 1/25........................................at Bon Homme 1/27.................................... vs. Gayville-Volin (Tri-Valley Conf. Classic, Yankton) 2/1........................................vs. Wagner (LA) 2/6........................................... vs. Marty (LA) 2/9.................... vs. Kimball-White Lake (DC) 2/13................................... vs. Parkston (DC) 2/16....................................at Sunshine Bible Wrestling 2/16....................................at Sunshine Bible 2/22......................................at Gayville-Volin (At Corn Palace, Mitchell) 12/2........................................KWLPG Tourn. 12/9............. Burke-Gregory Inv. (at Gregory) 12/16.......................Titan Inv. (at Plankinton) 12/30............. McCook Central-Montrose Inv. Girls’ Basketball 1/6......................................Parkston Little ‘B’ 1/13......................................Tri-Valley Tourn. 1/20......................................... Winner Tourn. 1/27........................................ Wagner Tourn. 2/10......................... Holland Inv. (at Howard) (LA-at Lake Andes; DC-at Dakota Christian) 12/9.....................................at Platte-Geddes 12/12......................................vs. Ethan (DC) 12/16............................................at Scotland (at Salem)
Weather

Fair 59.0 F
Click For More
Conditions:Fair
Temperature:59.0 F
Humidity:46
Wind:West at 16.1 MPH (14 KT)
Dewpoint:37.9 F (3.3 C)
Heat Index:
Windchill:56 F (13 C)


Shopper Issues
January 16, 2018
January 16, 2018
Published On
01-16-2018

January 9, 2018
January 9, 2018
Published On
01-09-2018

January 2, 2018
January 2, 2018
Published On
01-02-2018

December 26, 2017
December 26, 2017
Published On
12-26-2017